Křeček Zlatý (Syrský) někdy také nazývaný mědvědím

                                         

    (Mesocricetus auratus)

 

    Historie křečků Zlatých

 

Poprvé byl křeček Zlatý objeven v roce 1839 přírodovědcem Waterhousem.  Ale až v roce 1930 se podařilo zoologovi profesoru Aharonimu z Jeruzaléma v blízkosti Aleppa v Sýrii odchytit prvního živého křečka Zlatého. V hluboké noře 2,5 m našel matku s dvanácti mláďaty, z nichž však přežila jen 3. Zbývajících 9 nepřežilo cestu autem a život v zajetí na univerzitě. Velmi brzy pak přišli na svět potomci těchto 3 sourozenců, ze kterých pochází všichni doma chovaní křečci Zlatí, a ze kterých se profesorovi podařilo odchovat za rok více než 300 křečků Zlatých. 

 

                    Obecné údaje :

                  Velikost: 16 - 18 cm

                  Váha: 85 - 180 g

                  Délka ocásku: 1 - 1,5 cm

                  Délka života: 2 - 3 roky

                  Údaje k chovu křečků zlatých:                  

                   Pohlavní dospělost: 35 - 45 dní    

                   Věk vhodný k započetí chovu: 3 - 4 měsíce

                   Délka cyklu říje: 4 dny

                   Doba březosti: 15 - 16 dní

                    Narození: bezproblémový porod

                    mláďata jsou po narození slepá a lysá, váha 1 - 2 g

                    Počet mláďat: 5 - 12

                    Počet vrhů: 4 - 6

                    Doba kojení, odstavení mláďat: 3 - 4 týdny

 

                           Popis křečka Zlatého:

 

Křeček Zlatý je u nás nejoblíbenějším a nejchovanějším druhem. Může být jak krátkosrstý tak dlouhosrstý (angosrský) nebo leskle saténový. Objevuje se u něj i mnoho barevných variant (čokoládová, krémová, skořicová, medová (stříbrno, tmavo světlo) šedá, černá, žlutá, bílá, měděná, zlatá, safírová i sobolí adt.) někteří křečci tohoto druhu jsou však  i dvojbarevní nebo dokonce i trojbarevní. Dále má křeček Zlatý malý růžový nosík a černá korálovitá očka, hmatové fousky, ouška a velké lícní torby, do kterých se mu vejde například až 2,5 piškotů plus nějaké zrní, dokáže si tedy do lícních toreb nacpat až polovinu své hmotnosti.

 

                                  Povaha křečka Zlatého:

 

Křečci jsou obecně přátelská zvířátka, a když se s nimi dobře zachází rychle ztratí skoro veškerý strach a obavy z člověka. Ovšem mohou být i jedinci agresivní, ignorantní nebo ustrašení.  Křečci Zlatí jsou ale povětšinou přítulní a snadno ochočitelní. Jsou to však samotáři, což znamená, že už od  2 měsíců se musí chovat samostatně, kvůli teritoriu, které si před ostatními křečky (kromě páření) zuřivým prskáním ale i praním a kousáním brání. Mohou se ale vyskytnou i výjimky, které se ve vzájemném obydlí snesou, ale na to raději nespoléhejte, protože jich není mnoho.