O křečkovi Polním   (Cricetus cricetus)

 

Křeček polní neboli křeček obecný je evropský křeček z podčeledi Cricetinae. Nechová se vzajetí, nýbrž jako jeden z mála křečků žije odnedávna, ale i dnes jen ve volné přírodě. V Česku je chráněný zákonem.

 Velikost:  22-34cm

  Váha:    150 -600g 

  Délka ocásku:  3-6cm

  Doba přezosti:  asi 20 dní

  Počet mláďat:  6-18 Ks

 Délka života: odhaduje se až 10 let

 

                    Výskyt a život křečka Polního:

 

Křeček polní se vyskytuje od střední Sibiře až po střední Evropu nejdále po Holansko a západní Francii. Obývá otevřené kulturní krajiny, nížiny, stepi a letostepi. Aktivní je za šera a v noci. Vyhrabává si doupata hluboká 30-60 cm, ze kterých povětšinou vede více chodeb a východů, aby při nebezpečí mohl alespoň z jednoho uniknout ven. V dopěti má obytnou komoru a spižírnu, ve které uschovává zásoby potravy na horší časy. Na zimu si vyhrabává větší doupata o hloubce až 2 m, kde přezimuje od října do března. 

                           Popis a potrava: 

Křeček Polní  má  pestré zbarvení, zavalitější tělo s krátkými končetinami a kratičkým málo osrstěným ocáskem. Na hřbetě je zbarven do žlutohněda až rezevohněda s načernalými konečkami delších chloupků. Naopak na bříšku je tmavohnědý až černý. Hlavičku mívá rezavou s postraními bílými skvrnami. Svou hustou srst obměňuje jednou ročně. Má dobře vyvinuté lícní torby a samci mívají v době rozmnožování nápadně zvětšené boční kožní žlázy.

Potrava: Živí se převážně zrním, semeny, zelenými rostlinami, hmyzem, ale i mláďatami ptáků nebo drovnýmmi hlodavci.