Krmení křečka

 

  Základní potravou křečků je:

  •   směs semínek, zrní, kukuřice, oříšků…(zkrátka směs pro křečky, kterou koupíte v obchodě s chovatelskými potřebami, směsi mohou být různé)
  •  další částí stravy je zelenina, která křečkovi přináší vitamíny a vodu (je možné, že křeček pak skoro nepije, má-li dostatek zeleniny, která vodu obsahuje)
  •  v malém množství můžete křečkovi podávat i ovoce, ale dávejte pozor, ovoce se brzy kazí a křeček by neměl sníst nic zkaženého, mohlo by mu být potom špatně 
  •  křečíkům také moc chutnají rostliny (listy pampelišek, jitrocele, jetele) nesmí však pocházet z blízkosti cest a ošetřených trávníků a musíte je bezpečně poznat.
 

Jak často dávat křečkovi vodu a potravu ?
Přestože křeček moc nepije, dávejte mu každý den čerstvou vodu. Jednou denně, nejlépe odpoledne nebo navečer dávejte křečkovi také hrstku směsi a zeleniny. Pokud do druhého dne všechno sní, můžete mu trochu přidat. Naopak pokud mu jídlo zůstává v mističce, uberte denní dávku. Ale pozor, může se zdát, že křeček všechno snědl, protože miska je prázdná, ne vždy tomu ale tak je. Křeček si tvoří zásoby a odnáší je do hnízda, kontrolujte proto, zda nemá nashromážďenou potravu v hnízdě.

Vitamíny jako doplněk ke krmivu
Pokud si chcete být jisti, že váš křeček dostává všechny potřebné vitaminy, můžete mu v obchodě koupit vitaminové kapky pro malá zvířata. Pokud mu ale podáváte dostatek zeleniny, rostlin a v menším množství ovoce není to podle mě potřeba.

Denní režim
Je důležité krmit křečka každý den v přibližně stejnou dobu, zvykne si na to a nebude si pak tvořit takové zásoby. Ovoce a zeleninu a rostliny podávejte křečkovi čerstvou a dobře omytou. Nikdy nedávejte křečkovi vařenou nebo mraženou zeleninu !!! Pokud bezpečně poznáte rostliny, které nejsou jedovaté, můžete dát křečkovi i ty.  Křečci si pochutnají například na listech pampelišky nebo jetele.

A co s křečkem o dovolené?
Když odjíždíte na prázdniny nebo na dobu delší než tři dny, musíte myslet na to, že křeček potřebuje vaši péči. Musíte ho vzít s sebou nebo poprosit někoho, kdo vám bude křečka krmit a dávat mu čerstvou vodu. Pokud odjíždíte třeba jen na víkend, stačí dát křečkovi více potravy, s kterou po dobu vaší nepřítomnosti vystačí

Čeho se vyvarovat: NIKDY
Nedávejte křečkovi slané oříšky, čokoládu, sladkosti a nic lepkavého, co by se mu mohlo zachytit v lícních torbách
netrhejte volně rostoucí rostliny kolem silnic kvůli zplodinám a nikdy na trávníku postříkaném postřikem proti hmyzu.

Několik pravidel pro výběr vhodné krmné směsi:
Čím menší je křeček, tím drobnější směs potřebuje. Křečíkům je vhodné smíchat klasické krmení pro křečky se směsí prosa pro andulky. Slunečnicová semínka, buráky a jiné oříšky mají totiž vysoký obsah tuku, proto jich křečkům nedávejte mnoho. Dva buráky každý den křečkovi syrskému neuškodí, avšak džungaráčkovi půjdou na tloušťku a roboráčkovi způsobí těžkou obezitu. Také vybírejte především pestré a rozmanité směsi na různe druhy semínek a zeleniny.

Živočišné bílkoviny

Křečci také potřebují  dostávat určitý podíl živočišných bílkovin, pokud je neobsahuje směs, musí se jim občas přidat zvlášť (psí granule, mouční červi, bílek, kousek vařeného hovězího, tvaroh, jogurt ).