Klece a terária

 

Každý křeček v přírodě má svou noru, kterou považuje za své teritorium (území) a při příchodu vetřelce si ho brání.  Křeček v zajetí ale žádnou noru nemá, proto považuje za své území svou klec nebo terárko. V kleci a terárku má ale omezený prostor a záleží tedy jenom na vás, jak ho využijete. Zbytečně však prostor moc nepřecpávejte moderními hračkami, raději ho přizpůsobte  přírodnímu obydlí, vyrobte křečkovi třeba domeček z kokosu, udělejte z krabiček a papírových ruliček tunely a prolézačky a další zajímavé hračky, aby se křeček v tomto obydlí cítil přirozeně a rád se vracel. 

 

 

Klec nebo terárium ?

 

Křečka můžete chovat jak v kleci tak i v teráriu nebo akváriu. Obě obydlí ale mají své výhody i nevýhody, které vám mohou alespoň trochu pomoci v rozhodování, ale většinou to záleží jen na chovateli, jak se rozhodne.

 

Klece

 

Výhody 

1) Klece jsou vzdušnější, ale i praktičtější, jelikož se dají snadno přenést nebo přesunout

2) Umožňují také křečíkovi více pohybu, díky patrům a žebříkům

3) Po špriclých může křeček krásně šplhat a tím se taky dostatečně vyřádit

4) Také se dá na klec snadno pověsit hračky a tyčinky, což sice na akvárko také ale komplikovaněji

 

Nevýhody

1) Klece se složitěji čistí, kvůli patrům a to pak také samozdřejmě zabere více času než u čistění akvárka nebo terárka

2) Z klece je také větší nepořádek, jelikož křečci hrabou a z klece pak lítá ven podestýlka

3) Křeček taky v kleci děla rámus, když okusuje mřížky, často okouše i barvu a klec už nevypadá  tak pěkně jak vypadala, má to však ale i jeden užitek, křeček si alespoň o to brousí dorůstavající zoubky

 

Terárko (akvárko)

 

Výhody

1) Toto obydlí se dá snadno a pěkně přírodně zařídit, lépe než klec

2) Terárko se lépe a rychleji čistí, ale musí se častěji

3) Nevylétavá z něho při hrabání podestýlka

4) Také křeček nebude dělat hluk při okusováním mříží, ale ani si o ně nebude moct brousit zoubky, proto mu musíte zaopatřit něco jiného na hlodání (třeba větvičky z ovocných stromů), které jsou pro něho daleko zdravější než mřízky

 

Nevýhody

1) Akvárko není tolik vzdušné jako klec

2) Neumožňuje křečkovi tolik pohybu, protože nemá patra ani šprycle po kterých by mohl šlhat, proto musí být větší

3) Také se obtížněji s akvárkem nebo terárkem pohybuje, protože je težší než klec

 

 

Jak vybrat správnou klec ?

 

Při vybírání klece nepostupujte příliš unáhleně raději si vše předem dobře promyslete, než ji pořídíte, tak můžete zabránit pozdějším zbytečným problémům, které mohou nastat při špatném výběru klece. Nevybírejte jenom podle vzhledu, ale myslete i na křečka např. jestli je daná klec pro něho bezpečná, umožňuje mu dostatek pohybu?, není moc malá ? a podobně.

Správná a ideální klec by měla být velká a vypadat asi takto:

1) Velikost klece: minimální: 50x30 cm, vhodná 60x40 cm s patry, čím ale větší tím lepší

2) Ve spodní části by také měla být vanička nejlépe plastová, díky které se dá klec dobře a snadněji vyčistit

3) Mříže by měly být položeny vodorovně, aby mohl po nich křeček šplhat  

4) Správna klec by  taky měla mít minimálně dvoje dvířka spodní a vrchní, díky kterým budete mít lepší přístupnost ke křečíkovi

5) Taky by neměli chybět patra, které umožňují zvířátku dostatek pohybu i zábavu, nejvhodnější patra jsou z umělé hmoty snadno se umyjí a jsou bezpečné. Naopak nevhodné jsou z mřížek, kterým bych se pro jistotu raději vyhnula. Křečkovi se mohou propadávat nožičky a může se i ošklivě zranit. Pokud ale už takovou klec doma máte, není to tak beznadějné, můžete tomu zabránit například tím, že dáte na mřížky ňejaký tvrdší papír nebo obyčejný papír mezi přížkami jednoduše provléčete. Ale i tak nemáte úplnou jistotu, že se křeček i takhle nemůže zranit. Proto raději jestliže  ješte takovou klec nemáte ale teprve se rozhodujete  jakou, tak bych  vám radila takovou klec raději nekupovat a pořídit si  klec s plastovýmí patry.

 

Jak vybrat správné terárium nebo akvárium ?

 

Při vybíráni terária i akvária postupujte také s rozvahou, i když je výběr mnohem jednoduší, protože klecí je mnoho druhů, tvarů i barev a je těžké si vybrat tu správnou, kdežto terárka a akvárka jsou skoro stejná nebo alespoň podobná, takže záleží už jen na velikosti, pro kterou se rozhodnete. Měla by ale být o něco větší než u klece, jelikož terárka nemají patra a tím pádem mají méně prostoru na běhání, proto je vhodnější  v tomto obydlí chovat spíše křečky Džungarské nebo Roborovské, protože jsou menší a nepotřebují tolik místa jako křečci Zlatí nebo Syrští.

 Správné a ideální terárko a akvártko by mělo bý takovou velikost a vlastnosti:

1) Terária a akvária by měla být dostatečně prostorná pro jednoho nebo více křečků, protože nemají patra jako má většina klecí.

2)  Velikost: minimální : 60x30 cm, vhodná 80x40 cm, ale i zde platí pravidlo čím větší tím lepší

  U akvárka a terárka také byste měli při výběru dodržet:

1) Nesmí být moc nízké, jelikož by mohl křeček snadno utéci

2) Ani né právě příliš vysoké, protože by mohlo dojít k špatné cyrkulaci vzduchu a přemnožení škodlivých bakterií, díky kterým by pak křeček mohl onemocnět. Proto  taky terárka i akvárka musejí být větší než klece ale i se častěji čistit. Ideální výškou je přibližně 30 - 35 cm.

 

Nevhodné klece

 

 

 

Tyhle boxy jsou spíše jen vyrobeny pro potěšení majitelů, nikoliv křečků. Jelikož jsou malé a taky podle mě zbytečně drahé za to kolik stojí byste mohly pořídit křečíkovi  mnohom lepší obydlí.  V rourách a tunílcích není dostatek vzduchu, spíše se tam usazuje vlhkost a někteří křečci tam taky rádi vykonávají svojí potřebu, což není dobré, protože se tunílky  špatně čistí a montují zpět. Proto jsou podle mě tyhle boxy nevhodné a ještě další podobné, mohou vám sice posloužit krátkodobě jako přepravka třeba, když čistíte klec, rozhodně ale ne jako stálé křeččí obydlí. Také u některých boxů vedou roury  moc ostře nahoru, což si myslím, že málo kterému křečkovi by se tam za tolik námahy pro nic za nic chtělo. To je ale jen můj názor, vy si na to můžete udělat klidně jiný.

 
 

Kde by mělo křeččí obydlí stát ?

 

Křečka není vhodné dát do místnosti, kde většinu dne běží televize,  jelikož má mnohem citlivější sluch než my a neznámé zvuky by ho mohly vyděsit. Také není vhodné zabydlovat křečka do kychyně, kvůli výparům, které jsou pro něho jedovaté. Nejlépe uděláte, když křečkovo obydlí postavíte do rohu nabo na ňejakou menší skřínku či polici v klidné místnosti. Nesmí být však v průvanu ani v blízkosti radiátoru nebo okna, aby na křečka nepražilo horké slunce, to platí obzvlášť v létě. Taky raději nepouštějte ke křečkovi  kočku mohla by ho vyděsit !

 

Čištění klece

 

Pokud má být váš křeček zdrávý musí být jeho klec čistá. Při čistění křečka dejte do přepravky, aby vám při čistění nezavázel nebo  neutekl.

 

Jednou za den:  odstraňte zbytky potravy a vyměňte vodu, pokud má váš křeček toaletu můžete ji  vyčistit.

Jednou za dva týdny:   vyčistěte a vymýjte horkou vodou vaničku a patra, dobře je vysušte potom nasypte do vaničky novou podestýlku nakonec vymýjte toaletu, domeček, misku na potravu a napáječku. Podle potřeby křečkovi dodejte seno a větvičky k ohlodávání.

Jednou za měsíc:  vyčistěte celou klec včetně hraček. Vaničku i patra dobře umýjte teplou nejlépe horkou vodou, můžete použít i lehký dezinfekční prostředek jako třeba jar, není to ale nutné, nicméně pokud, použijete nezapomeňte klec důkladně vymýt! Potom opláchněte vrchní část klece a vše dobře vysušte. Pak následuje vyčistění toalety, kolotoče, domečku, misky, napáječky a hraček, pokud jsou ze dřeva jen je hadříkam otřete. Když už je všechno suché nasypte do vaničky novou podestýlku, připevněte patra a vrchní část. Vraťte hračky a další věci na své místo, doplňte křečkovi potravu a vodu a podle potřeby dodejte nové seno a větvičky k ohlodávání.

 

Čištění terária a akvária

 

Tarária a akvária byste měli čistit častěji, jelikož jsou méně vzdušná než klece a můžou se tam usazovat škodlivé bakterie, které je nutno vymít. Pokud ale terárko pravidelně a vždy dobře vyčistíte stačí ho v pohodě celé vyčistit za dva týdny.

 

Jednou za den:  taktéž jako u klece odstraňte zbytky potravy a vyměňte vodu, pokud má váš křeček toaletu můžete ji vyčistit.

Jednou za dva týdny:  na dně tohoto obydlí by měly být položeny buďto kartonové krabice od jogurtu nebo čistě bílé papíry nebo úplně něco jiného co uznáte  za vhodné, a to proto abyste mohli snadněji podestýlku z terárka vyndat. Zbytek pak jednoduše vysajete vysavačem. Terárko vytřete mokrým hadříkem a potom dosucha utřete. Když je už suché dejte na dno terárka nové kartonové krabice, papíry nebo co dáváte vy, nasypte novou podestýlku, vymejte toaletu, domeček, misku  a napáječku. Podle potřeby křečkovi dodejte seno a větvičky k ohlodávání.

Jednou za měsíc: vymýjte celé terárko ve vaně nebo ve sprše a umýjte všechny potřeby jako misku, napáječku a podobně. Také hračky kromě ze dřeva, které stačí otřít hadříkem. Můžete také použít lehký dezinfekční prostředek jako u klece, ale jak už jsem řekla není to zapotřebí. Vše důkladně vysušte a terárko pak naplňte novou podestýlkou. Vraťte hračky a další věci na své místo, doplňte křečkovi potravu a vodu a podle potřeby dodejte nové seno a větvičky k ohlodávání.