Koupě křečka

 

Křečka je nejlépe si vzít kolem 7 týdnů, kdy je ještě mladý a snadno ochočitelný. Také je lepší si ho vzít přímo od chovatele, jednak se o něm dovíte mnohem více než v chovatelských potřebách a navíc vám chovatel jistě lépe poradí ohledně krmení a dalších vašich dotazů než zaměstnanci ve zverimexu. Ale pokud  znáte i dobrý zverimex, kde se o zvířata dobře starají, můžete si ho vzít i odtamtud.

Jak si vybrat zdravého křečka:

Křečka si vždy jeďte vybrat v pozdějších odpoledních nebo večerních hodinách, kdy začínají být křečci více aktivní. Zdravý křeček by měl být čilý (vesele pobíhat po kleci, čistit se, louskat semínka), tělíčko by mělo být hladké a dobře zaoblené, kožíšek čistý a lesklý, bez olyselých a holých míst, ouška uvnitř čistá a je-li křeček mladý  také zvenčí osrstěná, oči jasné a čisté, bez výtoků. Také by neměl mít žádné vřídky a pupínky na tlapkách, bříšku apod. Vybraného křečka nějaký čas pozorujte a požádejte, abyste ho mohli vidět i mimo klec.

Cesta domů

Jede-li pro křečka k chovateli, předem se domluvte, jak si ho odvezete domů zvláště trvá vám cesta velmi dlouho. Ve zverimexu dostanete obvykle lepenkovou krabičku s otvory a na dno trochu potravy. Křečka se snažte odvést domů co, nejrychleji (nikde se zbytečně nezdržujte, protože by se mohl také po delší době prokousat). Do připravené klece vložte opatrně otevřenou krabičku s křečkem a počkejte, až křeček sám vyleze a začne prohledávat nový domov. Někdy může zvlášť opatným jedincům déle trvat než vylezou a začnou se zajímat o nový domov, proto se neunáhlujte a krabičku i po opuštění křečka ještě chvíli v kleci nechte. Nechte křečka zabydlet a dopřejte mu po zbytek dne klid a následující dny jen na něj tiše mluvte, dokud se nebude cítit ve své kleci v bezpečí nezačínejte s ochočováním. Hraním a ochočováním hned po příjedu, kdy je křeček trochu vyděšený po cestě a nejistý a v novém prostředí, jen oddalujete jeho úspěšné ochočení.