Ochočování a zacházení s křečkem

 

Pokud se už váš nový kamarád  zabydlel a zvykl si na nový domov, můžeme začít s ochočováním. Ochočením mu pomůžete získat k vám důvěru a překonat jeho přirozený strach. Musíte být však trpělivý a zbytečně se neunahlovat, některý křeček si zvyká rychleji jiný pomaleji. Pokud to pokazíte svou nedočkavostí a netpělivostí, musíte většinou začít úplně od začátku, aby vám křeček mohl začít důvěřovat.

4 Klíče k úspěšnému ochočení 

1) Jistě jste už svého křečka při zabydlování pozorovali a odkoukali tak, kdy je nejvíce aktivní (většinou večer) a jaké dobrotky mu nejvíce chutnají. Prvním krokem je, že začněte mu potravu dávat přímo na podlahu klece do podestýlky. To proto, aby si křeček zvykl na vaši ruku a naučil se, že mu přináší potravu a neublíží mu. Po pár dnech nechte ruku v kleci vedle potravy, zatímco křeček jí. Nedělejte průdké ani rychlé pohyby!

2) Když už má k vám křeček tolik důvěry, že jí bez obav vedle vaší ruky, položte potravu na dlaň. Může to sice chvíli trvat, než se odváží a bude beze strachu jíst z vaší ruky, ale musíte být trpělivý. Pokud dojtete až sem a váš křeček spokojěně jí na váší nebo z vaší ruky, můžete ho jemně hladit jedním prtem po zádech, po směru růstu srsti. Nikdy ho však nehlaďte po hlavě!

3) Jakmile se křeček přestane bát vaší ruky, začněte ho zvykat na zvedání. Když jí z vaší dlaně, přidržte ho shora druhou rukou a jemně ho trochu nadzvědňete, vždycky jen na pár okamžiků. Pokud mu zvedání nevadí, můžete ho stejným způsobem v dlaních vzít úplně z klece.

4) Hrajte si sním nad stolem, nechte ho přebíhat z jedné dlaně do druhé. Brzo vám začně důvěřovat natolik, že vám bez obav vleze sám do ruky nebo vyběhne po vaší paži.

Nazorná ukázka ochočování s ilustracemi mých křečků

 

 

 

 

 

 

 

                       Základy správného zacházení s křečkem

Křečka nikdy nebuďte, když hluboce spí, nekřičte a nedělejte žádné prudké pohyby, neberte křečka zezadu (musí vidět vaší ruku), pevně ho netiskněte (nechte ho přebíhat z jedné ruky do druhé)

Hrajte si skřečkem každý den, vždy ve stejnou dobu, pořád na něj tiše mluvte, hrajte si sním jen krátce, ale často, držte ho vždy nad stolem nebo nízko nad zemí, aby nepadal z výšky, kdyby vám vyklouzl nebo jste ho upustili.