Misky a napáječky

 

Důležité křeččí vybavení je i miska na krmivo a napáječka na vodu. Misek i napáječek je k dostání mnoho, ale ne všechny jsou pro křečka úplně vhodné nebo ideální.

 

    Jakou misku ?

 

Hodně chovatelů je toho názoru, že nejlepší misky jsou keramické nebo porcelánové, je to sice pravda, ale tyto misky se dají poměrně velice snadno rozbít nebo poškodit a jsou docela drahé oproti plastovým. Plastové misky jsou sice  levnější a dá se říci skoro nerozbitelné, ale nehodí se také pro všechny křečky, protože Zlatí nebo Syrští by je mohli podle mě snadno převrhnout, ale Džungarští nebo Roborwští je určitě jen tak nepřevrhnot, těm tedy i z mé vlastní zkušenosti určitě postačí.

 

    Kolik misek ?

 

Váš křeček by měl mít určitě alespoň jednu misku na směs, ovoce a zeleninu. Je ale lepší mít pro křečka dvě misky: jednu na směs, zrní a pamlsky a druhou na ovoce, zeleninu a rostliny. Tím se vám nenavlhčí pamlsky ani směs a je menší riziko k plísni a zatuchnutí, které by mohlo dojít, díky špatnému usušení omytých rostlin, ovoce i  zeleniny. 

 

Pro inspiraci:

 

1) Keramická miska s potiskem křečka., cena kolem 60 Kč. Průměr: 8,5 cm, výška 2,7 cm. Objem 50 ml.

    Tyto rozměry pro Džungaráčka stačí.

2) Porcelánová miska pro hlodavce s motivem křečka, velikost 8,5cm/100ml, cena kolem 40 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Zelená plastová miska, rozměry: 8 x 8 x 3,5 cm, cena kolem 15 - 20 Kč

4) Ergonomicky nakloněná keramická miska pro malé hlodavce, průměr 9 cm, objem 120 ml, cena kolem 40-60 Kč.

 

Proč na vodu raději napáječku než misku ?

 

Miska není příliš vhodná jako nádoba na vodu, protože se v ní voda velice rychle znečistí podestýlkou, senem i potravou. Pokud se ale pro ni rozhodnete, tak ji umístěte na výšší místo, kde není  podestýlka ani seno a podle potřeby vodu měňte, aby měl křeček vždy čistou. Mnohem lepší je ale napáječka, ve které se voda jen tak neznečistí, ale je dobré i tak abyste každý den dali křečkovi do ní novou čistou vodu.

 

Jak křečka na napáječku naučit ?

 

Mnozí křečci od chovatelů nebo ze zverimexu jsou na napáječku odmalička zvyklí.  Ale někteří na ní být zvyklí nemusí, protože se sní dříve nesetkali. V tomto případně jsou dvě možnosti ta 1. Buď  křečka na napáječku naučíte podle následujícího návodu nebo za 2. křečíkovi misku ponecháte na nějakém vyvýšenějším místě.

Křečka na  napáječku se můžete pokusit naučit takto :

1) Když bude v její blízkosti, ukažte mu, že z ní kape voda a dejte mu ochutnat z prstu

2) To pak během dne a hlavně ráno, často opakujte, brzy to určitě váš křeček pochopí a začne sám chodit k napáječce se napít 

Pokud se vám to ale nedaří nebo z nějakého důvudu napáječku nehcete, tak použíjte misku nebo něco jiného na vodu.

 

Když už misku na vodu, tak jakou ?

 

Pokud tedy zůstanete u misky s vodou jako jsem zůstala já s Beruškou tak nemusíte používat na vodu jen misku. Postatačí úplně i víčko od láhve. Berušce pak alespoň vodá nepřekážela v běhání po akvárku, protože ji měla v jedné půlce kokosového ořechu. Zlatým a ani Syrským křečkům by víčko ale asi nestačilo to se hodí spíše jen pro křečíky, jim je pak třeba pořídit malou keramickou nebo porcelánovou misku nebo vymyslet něco jiného. 

 

Jakou napáječku ?

 

Když zůstanete u napáječek  musíte se rozhodnout, kterou zvolíte a to hlavně podle křečího obydlí. Když bydlí váš křeček v kleci je lepší si pořídit plastovou, která je velmi oblíbená a známá. Pokud ale bydlí váš křeček v akvárku nebo terárku doporučuji spíše skleněnou, ktera není tak sice známá  jako ta plastová ale používá se také docela často a i někdy v klecích .

Skleněná napáječka díky přísavce ji můžete snadno připevnit na sklo v jakékoliv výšce. Většinou jsou ve velikosti 100ml.

Plastová napáječka tyto napáječky připevníte,  buď plastovým úchytkem pokud ho vaše napáječka má a pokud né, tak si sami můžete vyrobit z gumičky nebo drátku pěkkou úchytku.

Jsou v různých velikostech a barvách, křečkovi postačí o velikosti 150ml můžete ale i větší do 250ml je to ale zbytečné, jelikož jak možná víte křečci toho zas tak moc za den nevypijí, v přírodě jen ranní rosu, takže dá se říci, že by voda v napáječce vydržela křečkovi i několik dní, ale i přesto je velice dobré, dát každý den křečkovi čistou vodu .

                                                                              

 

1) Skleněná napáječka s přísavkou a trubičkou, velikost 50 - 100 ml, cena kolem 40 Kč.

2) Skleněná napáječka s gumovou přísavkou. Délka: 10 cm, cena kolem 35 Kč. Dle mého názoru bude vhodnější tato varianta než napáječka s trubičkou, která se mi moc neosvědčila.

 

 

1) Plastové napáječky: Boy od Vitakraft, objem 150ml, cena kolem 60 Kč. 

2) Napáječka classic, objem 75ml, cena kolem 30 Kč. Tuto napáječku jsem používala u Kejtínky. Byla ale o něco větší 170ml, objem ale 75 ml určitě pro Džungarské nebo Roborovské křečíky postačí.